Haber Akışı

BİTCOİN VE YÜKSELME İSTEĞİ

 

ÖZET

Dünkü yaşanan BTC arz düşüşü ile yükselen fiyat, 33k direnç seviyesine kadar güçlü bir şekilde artmamıştır. ABD enflasyon verisinin gelecek olması ve sıkı para politikasına yönelik fiyat baskısının riskli varlıklar üzerindeki negatif etkisinin devam edeceği beklentisi ile fiyat hareketi dar bir band içinde gerçekleşmektedir. Fakat arz seviyesindeki düşüşün miktarı, yükselme isteğini ortaya koymakta olup FED tarafında ufak bir söylem değişikliğinin fiyat üzerindeki etkisinin yüksek ölçekte olma ihtimali bulunmaktadır. 

Max pain seviyeleri, bugün ve yarın için sırasıyla 30k ve 30,5k seviyesindedir.

 

HABER AKIŞI

  • Bitstamp, Shib listeleyeceğini duyurdu.
  • Samsung, web3 ve metaverse dünyasına girdiğini açıkladı.
  • Tron, 100 milyon USD tutarında fon ile BTC ve TRX rezervini artıracağını açıkladı.
  • PayPal, kripto para transferlerini desteklemeye başladı.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 36.121 adet bugün ise 1.303 azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 15 seviyesinde olan endeks bugün 17 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 24-31.000 USD seviyesinde put, 30-34.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 27-33.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 27-34.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

MANA, 18,4 direnç olurken 16,8 ise önemli destek seviyeleri olmaktadır.

 

ENJ, 7,77 destek 11,7 ise direnç seviyesi olmaktadır.

 

FTM, 5,65 destek olurken 6,38 direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SLP, 0.086 destek ve 0,092 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

LRC, 7,61 destek ve 9,93 seviyesi direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

GALA, 1,3 destek ve 1,43 direnç seviyeleri olmaktadır.

 

DENT, 0,2 destek 0,22 ise direnç görevi yapmaktadır.

 

SHIB, 0,00017 destek olurken 0,000188 direnç olmaktadır.

 

ARPA, 0,6 destek olurken 0,68 seviyesi ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,44 destek olurken 0,48 direnç görevi yapmaktadır.