Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

BTC arzındaki artışın 2 gündür devam etmesi ile 33k desteğine kadar gevşeyen BTC, dünkü arz azalışına rağmen düşüş trendine devam etmesi halinde 31k desteğine kadar gevşeme potansiyeline sahiptir. Benzer beklenti yarın valörlü yazılan opsiyonlarda da göze çarpmakta olup Nasdaq ile olan BTC korelasyonu, Nasdaq endeksinin bugün pozitif kapatması halinde yukarı yönlü hareketleri destekleyebilir. Max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 35k ve 34k seviyesindedir.

 

 

 

HABER AKIŞI

  • Terra, Bitcoin sahipliğinde Tesla’yı geçti.
  • SEC, ekran kartı üreticisi NVIDIA’yı kripto madenciliğin gelir artışı üzerindeki etkisi hakıındaki yetersiz açıklamalarından ötürü suçladı.
  • Whalestats verilerine göre ETH balinaları LRC, FTM ve CHZ biriktiriyor.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 8.329 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 18 seviyesinde olan endeks bugün 11 seviyesinde bulunmaktadır. 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 15-36.000 USD seviyesinde put, 34-40.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 30-38.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 30-37.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

 

Bitcoin, 492 bin destek, 522 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 35.141 destek, 38.567 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 9 direnç olurken 8,54 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 753 seviyesi destek, 812 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 10,3 destek olurken ise 11 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 2,3 destek olurken 2,5 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 141 destek, 156 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

CHZ, 2,48 önemli direnç olurken 2,33 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 27 seviyesi destek olurken 30 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.