Haftalık Bülten 1-7 Kasım 2021

Haftalık Kripto Bülten

HAFTALIK KRİPTO BÜLTENİ

BU hafta FED tarafında Kasım ayı itibariyle tahvil alım programının azaltılacağına dair haber akışı olsa da kripto varlıklar üzerindeki etkisi oldukça kısıtlı oldu. FED bu hafta beklentilere paralel şekilde faiz oranlarını sabit tuttu. Tahvil alımlarının kademeli olarak azaltılacağı algısı ise piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

Türkiye TÜFE verisinin yüksek gelmeye devam etmesi ise USDTRY kuru üzerindeki baskının bir süre daha devam edeceğine yönelik algıları artırırken tedarik zincirindeki problemler ise küresel büyümeyi kısıtlamaya devam ediyor.  

 

Korku endeksi olan VIX geçen hafta çok fazla değişmezken ABD 10 yıllık getiri oranları ise FED’in tahvil alımları ile ilgili ılımlı patikasından ötürü düştü. Düşen 10 yıllık getirileri ise altın ve kripto varlıkları olumlu etkiledi. 

Tarımdışı istihdamın artmaya devam etmesi ABD ekonomisi için olumlu büyüme algısını devam ettirirken işsizlik seviyesindeki düşüş içinse biraz daha zaman geçmesi gerekmekte ve bu da FED’in faiz kararı ve tahvil alımlarına yönelik keskin bir geri dönüş yapmayacağı olgusunu güçlendirmektedir. Sonuç olarak bir süre daha ABD 10 yıllık getiri oranlarında kalıcı olan hızlı bir yükseliş beklenmemekte dolayısıyla kripto varlık piyasası için bir tehdit oluşturmamaktadır. 

Önümüzdeki hafta ABD TÜFE ve ÜFE verileri takip edilecek olup enflasyon verilerinin bir süre daha yüksek seyretmeye devam etmesi beklenmektedir. Fakat enflasyon verilerinin beklentinin üstünde gelmesi halinde piyasaların kısa süreli de olsa bir panik yaşaması olasıdır. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • Kazakistan kripto madenciliğinde önümüzdeki 5 yıl içinde 1,5 milyar USD gelir hedefliyor.
 • Valkyrie Investments kaldıraçlı BTC fonu ETF’den vazgeçti.
 • Skybridge Capital CEO’su 12-18 aylık bir zaman aralığında kripto varlıklara kurumsal yatırımcı ilgilisi olacağını duyurdu.
 • ABD kripto varlıkların müşteri bacağında ticaretini kolaylaştıracak kurallar üzerinde çalışıyor.
 • Bank of America, kripto varlıklar için ileriki dönemde kredi imkanının olabileceğini belirtti.
 • Avustralya merkezli Mawson Group ülkenin en büyük BTC madenciliği için ortaklık yaptığını duyurdu.
 • ABD merkezli Wharton School kripto paralar ile ödeme alacağını duyurdu.
 • Mastercard dijital merkez bankası parası ile uyumlu bir ağ üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
 • Facebook, kripto parası metaverse için 10 milyar USD yatırım bütçesi açıkladı.
 • Starbucks kartlarına kripto paraların yüklenebileceğini açıkladı.
 • Coinshares verilerine göre dijital varlıklar yatırım ürünleri geçen hafta 288 milyon USD, yılbaşından bu yana ise 8,7 milyar USD yatırım aldı. 
 • CoinBase, müşterilerinin BTC kullanmaları halinde 1 milyon USD kredi limiti tahsisi yapıldığını açıkladı.
 • ABD kongre üyeleri SEC’e Bitcoin ETF için destekleyici bir mektup yolladı.
 • FED faiz oranlarını sabit bıraktı varlık alımını ise bu ay itibariyle azaltacağını duyurdu.
 • Singapur Merkez Bankası yetkilisi kripto paraları benimseyen düzenlemeleri desteklediğini ve öncülük etmek istediklerini duyurdu.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri 400 milyar USD seviyesinden yaklaşık %600 artarak 2.745 trilyon USD seviyesine ulaşmıştır. 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 150 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır. 

 

Skew Analytics verilerine göre toplam BTC açık future pozisyon büyüklüğü yaklaşık 20 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise 1 ve 2 Kasım tarihlerinde son 1 haftada yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda 30-50 milyar USD bandında işlem hacmi olmuştur.

 

Opsiyon verilerine bakıldığında ise 5 Kasım tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 13,250 milyar USD seviyesinden 12 milyar seviyesine düşmekte, işlem hacmi ise 1,2 milyar USD seviyesini aşamamaktadır. 

 

Opsiyon piyasasında en büyük paya sahip olan Deribit verileri incelendiğinde ise, son 24 saatte 26 Kasım tarihli 72.000 USD call opsiyonu 571 adet (yaklaşık 41 milyon USD) alınıp satılmıştır. İkinci olaraksa 28 Ocak vadeli 120.000 USD call opsiyonu yaklaşık 55 milyon USD tutarında işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu ise calls sell yani satış yönlü opsiyonlar olmaktadır.

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında cari fiyata yakın olan 61-62.000 USD bandında put ve call opsiyonları birbirine yakın iken 63.000 USD seviyesinde satış yönlü puts buy opsiyonları baskın olmaktadır. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.) 

 

Önümüzdeki süreçte ABD tarafında makroekonomik verileri hızlı bir faiz artış sürecini başlatmadığı takdirde, 29 Aralık tarihine kadar calls sell opsiyonlarındaki 70-80.000 USD ve daha yukarı seviyelerdeki yoğunlaşma kripto varlıklar tarafında yeni rekorların gelebileceğini göstermektedir.