Haftalık Bülten 8-14 Kasım 2021

Haftalık Kripto Bülten

HAFTALIK KRİPTO BÜLTENİ

ABD enflasyon verilerinin yüksek gelmesi her ne kadar ilk etapta kripto varlıklara olan talebi arttırmış gibi gözükse de artan enflasyonun doğal bir sonucu olarak faiz oranlarında artış beklentisi de ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kripto varlıklara duyulan talep artışı geçici olmuş ve yerini satışa bırakmıştır.

ABD 10 yıllık getirilerindeki ve Dolar endeksindeki yükselişi tetiklemiş ve USDTRY kurunu baskılamıştır. 

 

Korku endeksi olan VIX geçen hafta çok fazla değişmezken ABD 10 yıllık getiri oranları ise artan enflasyon ile birlikte yükseldi ve USDTRY kurundaki artışa rağmen kripto varlıklardaki haftalık yükselişin kısıtlı kalmasını sağladı. 

JOLTS verisinin beklentinin altında kalması istihdam tarafında halen beklenen seviyeye ulaşılamayacağı sinyalini vermekle beraber FED için istihdam yaratmayan bir büyüme, küresel tedarik zinciri problemleriyle birlikte artan enflasyon sonucunda faiz artış döngüsünün başlamasını şu aşamada engellemektedir. Kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara duyduğu ilginin devamı halinde ve FED tarafında faiz artışı gelmediği sürece kripto varlıklar, enflasyondan korunmak için cazip olmaya devam etmesi ve yeni rallilerin olma olasılığı canlılığını korumaktadır. 

Önümüzdeki hafta ABD sanayi üretimi ve AB tarafında ise TÜFE verileri takip edilecektir. Sanayi üretimi büyümenin öncü göstergesi olması açısından önemlidir. Büyümenin istihdam yaratması ve işsizlik oranını düşürmesi durumunda ise FED tarafında faiz artırım kararının öne çekilme olasılığı artmaktadır. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

10.000 USD üzeri kripto varlık işlemlerinin IRS’e raporlanmasına yönelik tasarı ABD Temsilciler Meclisi tarafından Biden’a sunuldu.

JP Morgan BTC için 35-146.000 USD aralığında fiyat hareketi olabileceğini açıkladı.

Eski Citibank CEO’su, finansal kurumların 3 yıl içinde kripto para ticareti yapacağını bekliyor.

Yeni New York belediye başkanı şehri Amerika’nın kripto başkenti yapmak istediğini açıkladı.

Çin’li Huobi operasyonlarını Cebelitarık’a taşıdı.

Mastercard Asya Pasifik’te kripto paralarla işlem yapmaya olanak sağlayan kredi kartlarını piyasaya sürdü.

SEC, Ripple iç toplantı kayıtlarının üretilmesi için yaptığı başvuru mahkemece kabul edildi.

Dubai merkezli Phoenix 650 milyon USD tutarında kripto madenciliği ekipmanı siparişi verdi.

Banque de France sınır ötesi ödemeler için CBDC altyapısının yararlı olduğunu ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini açıkladı.

Ripple, kurumsal firmaların kripto varlıklara ulaşımını kolaylaştıran Liquidity hub programını başlattı.

Reddit kurucusu Solana ağı temelli sosyal medya ağı kurmak için 100 milyon USD fon ayıracağını duyurdu.

Rusya, kripto para madenciliğini girişimcilik çerçevesinde yasallaştırmak istiyor.

New York kendi kripto parası olan NYCCoin bugün piyasaya sürülecek.

Kazakistan enerji bakanlığı kısıntısız enerji arzı için kripto para madencileri ile işbirliği yapmak istiyor.

İspanya ticari bankaların kripto para planlarını rapor etme zorunluluğu getirildi.

Twitter, kripto ekibi kuracağını açıkladı.

ABD TÜFE beklentilerin üzerinde geldi ve Bitcoin rekor kırdı.

Coinbase, League of Legends espor organizasyonuna ortak oldu.

Grayscale, 60 milyar USD tutarında kripto varlık yöneterek dünyanın en büyük altın fonu olan SPDR Gold Shares’ı geçti.

Binance ve Coinbase gibi büyük şirketler Singapur’da kripto para işlemleri yapmaya hazırlanıyor.

Cambridge Üniversitesi, merkeziyetsiz karbon kredisi için Tezos üstünden kampanya başlatacak.

Binance, 1 yıl içinde Fransa’da lisans almayı planlıyor.

Miami belediyesi Miamicoin stake eden kullanıcılara ödül bitcoin verileceğini duyurdu.

Walt Disney, metaverse piyasasına girmek istediğini açıkladı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 460 milyar USD seviyesinden yaklaşık 2.825 trilyon USD seviyesine ulaşmıştır. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 100 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır. 

 

Skew Analytics verilerine göre toplam BTC future pozisyon büyüklüğü yaklaşık 23 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise 10 Kasım tarihinde son 1 haftada yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda 40-80 milyar USD bandında işlem hacmi olmuştur.

 

Opsiyon verilerine bakıldığında ise 8 Kasım tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 13-14 milyar USD bandında seyretmekte, işlem hacmi ise 1,7 milyar USD seviyesini aşamamaktadır. 

 

Opsiyon piyasasında en büyük paya sahip olan Deribit verileri incelendiğinde ise, son 24 saatte 15 Kasım tarihli 66.000 USD call opsiyonu 352 adet (yaklaşık 23 milyon USD) alınıp satılmıştır. İkinci olaraksa 25 Mart vadeli 80.000 USD call opsiyonu yaklaşık 17 milyon USD tutarında işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu ise yarısı calls sell yani satış yönlü opsiyonlar olmakta iken diğer yarısı alım yönlü calls buy opsiyonlar olmaktadır.

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında cari fiyata yakın olan 64-65.000 USD bandında put ve call opsiyonları birbirine yakın iken 61.000 USD seviyesinde satış yönlü puts buy opsiyonları baskın olmaktadır. 66.000 seviyesindeki call opsiyonlar ise alım yönlü calls buy olmaktadır. 72.000 USD seviyesinde ise satım yönlü calls sell baskın hale gelmektedir.

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.) 

 

Önümüzdeki süreçte ABD tarafında makroekonomik verileri hızlı bir faiz artış sürecini başlatmadığı takdirde, 29 Aralık tarihine kadar calls sell opsiyonlarındaki 70-80.000 USD ve daha yukarı seviyelerdeki yoğunlaşma kripto varlıklar tarafında yeni rekorların gelebileceğini göstermektedir.