Kriptrade Haftalık Bülten 25-29 Ekim 2021

Haftalık Kripto Bülten

KRİPTO BÜLTENİ

 

HAFTALIK KRİPTO BÜLTENİ

Her ne kadar tahvil alım programının sonlandırılması ile ilgili FED üyeleri arasında fikir ayrılıkları olsa da bu hafta açıklanan ABD 3. Çeyrek öngörülen büyüme oranının düşük gelmesi, arz yönlü artan enflasyon baskısına rağmen FED tarafında faiz artışlarının bir süre daha ötelenmesi ihtimalini arttırmıştır. Gerçekleşen verinin ilanı ile bu durum bir nebze daha netleşecek olsa da AB Merkez bankası tarafında da küresel tedarik zincirindeki aksamalar sebebiyle artan enflasyon oranlarının daha uzun süre bir hayatımızda olacağına yönelik açıklamalar gelmiştir.

Gelişmiş ülkeler için yeni bir olgu olan yüksek enflasyonlu hayat doğal olarak parasının değerini korumak isteyen yatırımcıları farklı finansal varlıklara yönelmesine sebep olmaktadır. Eskiden beri altın enflasyon karşısında parasının azalmasını istemeyen yatırımcılar için en önemli finansal varlık olmaktayken bugün getiri anlamında kripto para birimleri karşısında aynı getiri performansını sağlayamamaktadır.

Önümüzdeki hafta ise Fed faiz kararı için önemli olan işsizlik oranı ve tarımdışı istihdam gibi ABD verileri takip edilecektir.

 

 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

• Goldman Sachs tarafından yayınlanan raporda DeFi’nin geleneksel finans sistemine göre daha avantajlı olabileceği belirtildi. DeFi Pulse verilerine göre son 1 yılda DeFi’de saklanan toplam değer 20 milyar USD seviyesinden 102 milyar USD seviyesine çıkarak %400 artmış durumda.
• Çin yasaklarından önce ABD tarafında toplam madencilik hash oranı %16-%17 seviyelerindeyken bu oran %35 seviyelerine kadar arttı.
• Kanada merkezli kripto madencilik şirketi HUT, yaklaşık 60 milyon USD değerinde 12 bin adet kripto madenciliği için kullanılacak cihaz aldığını duyurdu.
• Mastercard tarafından yapılan açıklamaya göre Bakkt platformuyla olası bir ortaklık söz konusu olabilir. Bu durumda mastercard ile ödeme aracı olarak kripto paralar kullanılabilecek hale gelecektir.
• Citibank CEO’su kripto ödemeler için altyapı oluşturduklarını belirtti.
• Korea Teachers Credit Union, 40 milyar USD değerinde varlığa sahip olup kaynaklara göre Bitcoin piyasasında işlem yapan bir fona yatırım yapma planı içerisinde.
• ABD menşeili Greenidge, Çin’li madencilik teçhizat üreticisi Bitman ile kripto madenciliği için gerekli teçhizat siparişlerini iki katından fazla arttırdı.
• Facebook metaverse yatırımları için 1 milyar USD tutarında bütçe açıkladı.
• Tesla, SEC’e yaptığı bildirimde gelecekte tekrardan kripto varlıkların ödeme şeklinde kabulüne başlanabileceğini bildirdi.
• Ripple, MENA bölgesinde operasyonlarını genişletmek amacıyla Dubai merkezli Pyypl şirketi ile ortaklığa gittiğini ilan etti.
• ABD bankası PNC, bitcoin yatırım enstrümanlarının yatırımcılara sunulması için çalıştıklarını bildirdi
• Twitter yetkilisi, Bitcoinin twitter’da ticareti kolaylaştıracağını belirtti.
• Bloomberg raporuna göre Visa, BlockFi ile işbirliği yaptıktan sonra kredi kartı platformu Deserve şirketine yatırım yaptı.
• Ripple, RippleNet ODL’yi Orta Doğu’da piyasaya sürdü.
• ABD Houston İtfaiyeciler Fonu, 25 milyon USD tutarında BTC ve ETH yatırım yaptı.
• Arjantin’de bir emlak ofisi Shiba ile ödeme kabul ettiğini açıkladı.
• Yapılan araştırmaya göre ABD’de genç nüfus 40% oranında dijital varlıklara yatırım konusunda istekli.
• Avustralya milletvekilleri mevcut kripto varlık düzenlemelerinin piyasa dostu olması konusunda teklifte bulundu.
• G7 ülkeleri CBDC’lerin yasal çerçevesi konusunda anlaştı.
• Walmart mağazalarında 200 adet BTC ATM’si kurdu.
• EIP-1559 ETH iyileştirmesi aktif olduğundan bu yana yaklaşık 2,5 milyar USD’lik ETH yakıldı.
• Coinshares verilerine göre yaklaşık 1,5 milyar USD tutarında kripto yatırım ürünlerine haftalık bazda giriş oldu. Bu girişin hemen hepsi BTC talebiyle olurken toplam varlık seviyesi yaklaşık 80 milyar USD’ye ulaşarak rekor kırdı.
• ABD’de stablecoinler ile ilgili düzenlemeler ile için SEC’e yetki verilmesi gündemde.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri 400 milyar USD seviyesinden yaklaşık %550 artarak 2.625 trilyon USD seviyesine ulaşmıştır. Geçtiğimiz son 1 hafta içinde ise yaklaşık 100 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır.

Skew Analytics verilerine göre toplam BTC açık future pozisyon büyüklüğü yaklaşık 22 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise 27 ve 28 Ekim tarihlerinde son 1 haftada yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda 70 milyar USD seviyelerinde işlem hacmi olmuştur.

Opsiyon verilerine bakıldığında ise 29 Ekim tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 14,439 milyar USD seviyesinden 12,150 milyar seviyesine düşmekte, işlem hacmi ise 1,1 milyar USD seviyesini aşamamaktadır. Görüldüğü üzere opsiyon piyasasının büyüklüğü halen future piyasalara göre çok daha küçük olmaktadır.

Opsiyon piyasasında en büyük paya sahip olan Deribit verileri incelendiğinde ise, son 24 saatte 1 Kasım tarihli 63.000 USD call opsiyonu 408 adet (yaklaşık 26 milyon USD) alınıp satılmıştır. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu ise calls sell yani satış yönlü opsiyonlar olmaktadır.

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında anlaşılacağı üzere spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.

Görüldüğü üzere cari fiyata yakın olan 61.000 USD seviyelerinde put ve call opsiyonları birbirine yakın iken 65, 70, 100, 120 bin seviyelerindeki call opsiyonları satım yönlü olmaktadır.

Önümüzdeki süreçte ABD tarafında makroekonomik verileri hızlı bir faiz artış sürecini başlatmadığı takdirde, 29 Aralık tarihine kadar calls sell opsiyonlardaki yoğunlaşma kripto varlılar tarafında yeni rekorların gelebileceğini göstermektedir.