Haftalık Bülten 4-10 Nisan 2022

Haftalık Kripto Bülten

ÖZET 

FOMC tutanaklarının damga vurduğu bu hafta içinde 95 milyar USD tutarında aylık bilanço küçültme ve 50 baz puanlık faiz artışına üyeler tarafından sıcak bakılması, riskli varlıklarda (hisse ve kripto) satış baskısını derinleştirirken tahvil tarafında da satış kaynaklı getirilerin yükseldiğini gördük. Bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verileri, FED’in mayıs ayındaki tutumu açısından önemli olup Bitcoin opsiyonları için bugün ve yarın için 43k Cuma içinse 44k seviyelerinde max pain seviyeleri söz konusudur. BTC 42k seviyesinde tutunabilirse enflasyon verilerine bağlı olarak tekrar 45-47k bölgesine doğru bir hareket gözlemlenebilir.

 

DEĞERLENDİRME

FOMC tutanakları ve Türkiye enflasyon verileri ile geçen haftaya damgasını FOMC tutanakları vurmuş ve riskli varlıklardaki ve Nasdaq endeksindeki satış baskısı artmıştır. Türkiye enflasyon verileri yüksek gelmekle beraber kur üzerindeki etkisi nötrdür. Piyasanın FOMC tutanaklarına verdiği tepki şahin FED algısı sebebiyle küçültülecek olan bilançoya istinaden likite/nakite dönmek yönünde olmuştur. Bu da tahvil piyasası dahil her piyasada satış getirmiş ve ABD 10 yıllık dahil tüm vadelerin tahvil getirisinde artış yaşanmıştır.

 

FOMC tutanakları ile birlikte (95 milyar USD bilanço küçültme ve 50 baz puanlık faiz artışına sıcak bakılması) ABD 10 yıllık tahvil getirisi hızla artarken korku endeksindeki artış ile riskli varlıklardaki satış baskısı hızlanmıştır. Bu hafta DOGE görece en iyi performans gösteren koin olmuştur.

 

Geçen hafta gevşemeye başlayan BTC, 42k destek bölgesini tekrar test etmekte olup tepki alımları gelmediği takdirde 38k destek bölgesine doğru gevşeme potansiyeline sahiptir. Tepki alımları geldiği takdirde ise tekrar 45k-47k direncini test edecektir yani 100 ve 200 günlük ortalamaları aşmaya çalışacaktır. Haftaya ABD açıklanacak olan enflasyon verisi BTC’nin yönü açısından önemlidir.

 

Önümüzdeki hafta TCMB ve AMB faiz kararlarına ek ABD tarafında TÜFE verisi ile büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi verisi takip edilecektir. Enflasyonun gevşemesi halinde FED’in enflasyon beklentilerini yönetmek için göstermiş olduğu şahin tutumun yumuşaması ihtimali bulunmaktadır. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • SEC, Teucrium vadeli Bitcoin ETF’ni onayladı.
 • American Bank, Bakkt ile yaptığı anlaşma sonrası müşterilerine BTC ve ETH alım satım hizmeti verecek.
 • Yellen, kripto paralarla ilgili piyasa tarafından olumlu karşılanan bir konuşma yaptı.
 • Terra Luna, 100 milyon USD değerinde AVAX aldı.
 • Robinhood cüzdanları lightning network ağına entegre edilecek.
 • Mobil ödeme şirketi Strike, satıcıların Bitcoin ile ödeme alacakları shopify entegrasyonunu açıkladı.
 • Terra(LUNA) Foundation 180 milyon USD değerinde BTC aldı.
 • Grayscale, portföyüne AVAX, DOT ve ATOM eklediğini açıkladı.
 • Son 24 saatte 410 milyon USD liq edildi.
 • FOMC tutanaklarına göre aylık 95 milyar USD bilanço küçültme ve 50 baz puan faiz artışına üyeler sıcak bakıyor.
 • MicroStrategy 190 milyon USD değerinde BTC aldı.
 • 21shares, Sand ETP’sini çıkarmayı planlıyor.
 • Son 24 saatte 24 milyon USD değerinde Sand alındı.
 • Sandbox, Ledger ile işbirliğine gidiyor.
 • Elon Musk, Twitterın 9,2%’lik hissesini aldı.
 • Shiba, Bitcoin of America ATM’lerinde yer alacak.
 • Shiba, kripto takasına olanak sağlayan Shibadex platformunu duyurdu.
 • TRX, Binance US borsasında listelendi.
 • Luna, UST’yi desteklemek için 140 milyon USD tutarında BTC aldı.
 • CME group BTC ve ETH vadeli işlemlerinden sonra SOL ve ADA vadeli işlem sözleşmeleri (türev) için hazırlık yapıyor.
 • Terra Luna, TVL değeri 17% artarak 30 milyar USD seviyesine çıktı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,055 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,967 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 180 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta yaklaşık 180 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon girişi olmuş, Bitcoin ise 144,3 milyon USD tutarında fon girişi almıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 23 milyon USD fon girişi gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 5.708 adet artan BTC arzı, dün 4.745 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 37 olan risk iştahı bugün 30 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 1,5 milyar USD artarak 17 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 6 Nisan tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten yatay seyrederek 29-50 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 6 Nisan tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 7,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 150 milyon-770 milyon USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 42-48.000 USD bandında yoğunlaşma olmakta iken 30-42.000 USD seviyesinde put; 43-60.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. 15 Nisan ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)