Haftalık Bülten 18-24 Nisan 2022

Haftalık Kripto Bülten

ÖZET 

Bitcoin arzındaki azalışa rağmen yaklaşan FED faiz kararının riskli varlıklar üzerinde yarattığı satış baskısı fiyat beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesine sebep olmaktadır. Fakat BTC tarafında uymaya çalıştığı Ocak ayından gelen yükseliş trend çizgisinin varlığı ise tüm bu olumsuz haber akışı içinde azalan BTC arzı ile birlikte umut verici bir diğer gösterge olmaktadır.

 

DEĞERLENDİRME

FED toplantısı öncesi konuşan Powell’ın şahin tutumu ile Bitcoin ve kripto varlıklardaki kötü fiyat performansı devam etmiştir. FED öncesi bu denli satış baskısının olması ise yükseliş beklentilerinin Mayıs’ın ilk haftası yapılacak olan toplantı sonrasına kalmasına sebep olmaktadır.

 

Powell ile birlikte riskli varlıklardaki satış hızlanmış olup VIX korku endeksi ise yaklaşık 25% oranında artmıştır.  Bu haftanın kazananları olarak ise TRX ve LUNA göze çarpmaktadır.

 

Powell’ın şahin konuşması sonrası hem hisse senedi endekslerinde hem de kripto varlıklardaki düşüş derinleşmiştir. BTC an itibariyle kritik olan FED toplantısı öncesi tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

Önümüzdeki hafta ABD Çekirdek kişisel tüketim giderleri ve öngörülen ABD GSYİH verisi takip edilecektir. Her ikisi de FED tarafından yakından takip edilen veriler olmaktadır. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • En büyük 3. BTC balinası son 1 haftada yaklaşık 3.000 BTC aldı.
 • İçinde AVAX, Luna, Matic gibi kripto paralar yer alan Valkyrie  Multi-coin Trust hayata geçti.
 • Powell 50 baz puanın masada olduğunu açıkladı. 
 • ADA yeni cüzdan sayısı artmaya devam ediyor. 1 günde yaklaşık 8.000 cüzdan açılışı yapılırken fiyat da artmaya devam ediyor.
 • Avustralya’nın ilk spot BTC ve ETH ETF’i önümüzdeki hafta piyasaya çıkıyor.
 • Coinbase NFT marketi piyasaya çıktı.
 • Tesla bilançosuna göre yeni BTC alımı veya satımı yapılmadı. 
 • Flickplay, Sandbox ile ortaklık yoluna gitti. Böylelikle Flickplay kullanıcıları flicky uygulamasını Sandbox platformunda kullanabilecekler 
 • UST 3. En büyük stablecoin oldu.
 • Porsche Towson bayisi ödeme olarak BTC, Doge ve Shib kabul edeceğini açıkladı.
 • Ethereum Vakfı 2021 yılı verilerine göre hazinesinde 1,6 milyar USD varlık tutarken bunun 1,3 milyar USD’si ETH geri kalan 300 milyon ise kripto dışı varlıklarda tutuyor.
 • Dünya Bankası Ocak ayında 4,1% olan küresel büyüme tahminini 3,2% seviyesine indirdi. 
 • Rusya maliye bakanlığı, ödeme yöntemi olarak kullanılması için kripto para yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.
 • Messari verilerine göre, 2022 yılında AVAX günlük işlem sayısı bazında ETH’un 74%’ü seviyesinde bulunuyor.
 • Coincub araştırmasına göre kripto para dostu ilk 3 ülke Almanya, Singapur ve ABD oldu.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,854 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,852 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 16 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 97,3 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 72,8 milyon USD tutarında fon çıkışı yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 27 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 4.149 adet azalan BTC arzı, dün 3.202 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 26 olan risk iştahı bugün 24 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 0,7 milyar USD artarak 15,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 21 Nisan tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten artarak 24-44 milyar USD bandında gerçekleşmiştir. 

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 21 Nisan tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 7,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 250-650 milyon USD bandındadır. 

skewanalytics

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 20-70.000 USD bandında dağınık bir pozisyonlanma görülmekte iken 36-40.000 USD seviyesinde put; 41-43.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. 29 Nisan ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)