Haftalık Bülten 2-8 Mayıs 2022

Haftalık Kripto Bülten

DEĞERLENDİRME

FED 50 baz puanlık faiz artışına giderek şahin tutumunu sürdürmüş olsa da sürecin zorluğuna dikkat çekmiştir. Fakat piyasadaki algı, her ne kadar 75 baz puanlık artışın şu aşamada masada olmadığı beyanı verilmiş olsa da daha da şahin bir FED görüleceği yönündedir. İyi gelen tarımdışı istihdam da bu beklentiyi desteklemiştir.

 

VIX korku endeksindeki düşüşe rağmen BTC düşüş trend çizgisinin altına gevşeyerek diğer kripto paralarla birlikte düşmeye devam etmektedir. 

 

BTC an itibariyle tüm ortalama seviyelerinin altında seyretmektedir.

 

Önümüzdeki hafta ABD enflasyon verileri takip edilecektir.

 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

  • Dubai sanal varlıklar düzenleme kurulu, Sand metaverse evreninde ofis açacak.
  • FED 50 baz puan faiz artırdı.
  • Starbucks, NFT koleksiyonu çıkaracağını duyurdu.
  • Gucci, belli mağazalarda kripto para ile ödeme kabul edeceğini açıkladı.
  • Kripto parayı yasal hale getiren Orta Afrika Cumhuriyeti, IMF tarafından uyarıldı.
  • ADA işlem hacimleri 130% arttı.
  • Luna Vakfı, 1,5 milyar USD değerinde BTC aldı.
  • Coinbase hiise senetleri, haftalık 12% ye yakın düştü.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,459 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,585 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 130 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 120 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 132,7 milyon USD tutarında fon çıkışı yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 25 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 4.357 adet azalan BTC arzı, dün 125 adet artmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 23 olan risk iştahı bugün 22 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 2 milyar USD artarak 16 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 5 Mayıs tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten artarak 18-56 milyar USD bandında gerçekleşmiştir. 

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 5 Mayıs tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-7,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 320 milyon-1,3 milyar USD bandındadır. 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 15-50.000 USD bandında dağınık bir pozisyonlanma görülmekte iken 15-36.000 USD seviyesinde put; 34-40.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)