Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
7/9/2024

Kripto Piyasasında Alım Fırsatı Mı, Satış Riski Mi? - Kriptrade

Geçtiğimiz haftada önce 62000 ardından da 60000 desteklerini kaybeden Bitcoin’de derin satışlar görülürken kripto para piyasası da diğer piyasalardan negatif ayrıştı diyebiliriz. Panik satışlarının da dahil olduğu bu süreçte 54000 dolara kadar geri çekilmeler gözlemlenirken dün buranın kaybedilmemesi ve bu seviyeden daldığı destek ile yukarı yönlü bir eğilim içinde olması umut verici gelişmelerdendi. Ciddi değerlerde geri çekilmeler yaşanan altkoinlerin de dün toparlanma sekansına girdiği görülürken Bitcoin’den daha fazla yükselişler kaydedildi. Bu gelişmelerin devamı için likidite akışının bu tarafa kayması şart görülmekte. Piyasa genelinde yorumlar, buraların alım fırsatı olacağı ve satışların devam edeceğine yönelik olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Bu yönüyle hem haber akışları hem de veri akışları ve tabiki teknik fiyatlamalar yakından takip edilmeli. Teknik boyutta, 54000 doların destek olması halinde 58000-60000-62000-64000-66000 seviyeleri yeniden test edilebilir ve yeni rekorlar hedeflenebilir. Kalıcılık sağlanamaz ise 52300 50250-48250 desteklerini yine gündeme getirecektir.

Haber akışına geldiğimizde, son dönemlerde kripto para sektörünün ana gündem maddelerinden bir tanesinin hükümetlerin Bitcoin satışları olduğu görülüyor. Alman Hükümeti son dönemde ciddi miktarda BTC satışı yaparak, Bitcoin’in kayda değer düşüşler yaşamasına sebebiyet verdi. Blok zincir analitik şirketi olan Arkham, Alman Hükümetinin bugün itibariyle toplamda 2.738 adet Bitcoin (155,3 milyon dolar) satışı yaptığını tespit etti. Önümüzdeki süreçte Alman Hükümetinin bu Bitcoin satışlarının devam etmesi, kripto piyasasındaki satış baskısının artmasına sebebiyet verebilir. Diğer yandan, geçtiğimiz hafta Bitcoin dağıtımlarına resmen başlayan Mt. Gox'un sadece BitBank ve SBI VC Trade borsalarına BTC gönderdiği ortaya çıktı. Bitstamp, Mt. Gox’un BTC’leri geldikten sonra müşterilere dağıtım için 60 günlük süresi bulunmasına rağmen, olabilecek en hızlı zaman diliminde dağıtım yapacağını belirtti. BitBank ve SBI VC Trade borsaları da 14 günlük süreleri olmalarına rağmen BTC dağıtımlarını saatler içerisinde gerçekleştirmişlerdi. İki borsaya 47 bin adetten fazla Bitcoin gönderen Mt. Gox, 94 bin adetten fazla BTC dağıtımı daha yapacak. Bilindiği gibi BTC’leri aldıktan sonra dağıtım için en uzun süresi bulunan borsa 90 gün ile Kraken. BitGo’nun ise 20 günlük süresi bulunuyor. Ancak iki borsa konuyla ilgili henüz açıklama yapmış değil.

Bunun dışında, kripto para analiz şirketi QCP Capital, piyasanın güncel durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz haftanın başından itibaren hisse senetleri ve altın fiyatları yükselirken, kripto piyasaları ters yönde hareket etmesinin ardında neler yaşandığı merak konusu oldu. Raporda bu satışların, manşetlerde belirtilen büyük arzın Alman hükümeti ve Mt. Gox dağıtımlarının piyasaya gerçekten sürülmesiyle gerçekleşmiş olabileceği öne sürüldü. Ayrıca ABD’deki tatil ile piyasalarda likiditenin çok düşük olması nedeniyle fiyatlar sert bir şekilde dalgalandığı kaydedildi. 

Son olarak, Bitcoin ETF onayı öncesi yayınladığı rapor ile fiyatta düşüş getiren Matrixport sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Ethereum (ETH) fiyatının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) olası bir borsa yatırım fonu (ETF) onayına nasıl tepki verebileceğini gösterdi. Matrixport, SEC’nin 4 Temmuz tatili nedeniyle kararını ertelemiş olabileceği belirtiliyor. SEC’nin ETF’lerin bu hafta içinde onaylanması durumunda piyasada bir toparlanma yaşanabileceği öngörülüyor.

Bugün herhangi bir kayda değer veri akışı bulunmazken haber akışında ABD tarafında FED Başkanı Powell, Hazine Bakanı Yellen ve FOMC Üyesi Bowman’ın konuşmaları olacak. Ayrıca Bitcoin, ETF ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskler takip edilecek.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Fonlar’dan Alım Fırsatı Mesajı Çıktı

Dijital yatırım şirketi CoinShares, geçtiğimiz haftaki fon giriş ve çıkışlarıyla ilgili raporunu yayımladı. Kripto fonlarına 441 milyon dolarlık net giriş olurken bu rakamın 398 milyon dolarlık bölümü Bitcoin fonlarına girdi. Raporda girişlerin yüzde 90’ının Bitcoin fonlarına olduğunu, bu rakam yüksek olsa dahi, geri kalan %10’luk kısmın da olağan dışı şekilde altcoin’ler için de yüksek olduğu ifade edildi. Yani fonlarda her zaman olduğu gibi Bitcoin üstünlüğü göze çarpsa da bu dominans yüzde 90'a indi ve yatırımcılar altcoin'lerdeki düşüşleri de bir yatırım fırsatı olarak gördüler diyebiliriz. Öte yandan, Bitcoin’in sert düştüğü haftada short Bitcoin fonlarına da 500 bin dolarlık girişler oldu.

Ethereum Topluluk Konferansı Başladı

Ethereum Topluluk Konferansı (EthCC), Belçika’nın Brüksel şehrinde 8 Temmuz’da başladı. Bu konferans, Web3 sosyal ağlarının ve merkeziyetsiz finansın (DeFi) geleceği üzerine değerli tartışmaları ve bakış açılarını katılımcılara sundu. Avrupa’nın en büyük Ethereum etkinliği olarak bilinen EthCC, Ethereum’un gelişimini ele almak üzere teknoloji tutkunlarını, geliştiricileri ve
araştırmacıları bir araya getirdi. EthCC’de ayrıca, merkeziyetsiz borsaları bir araya getiren 1inch Labs, Web3 geliştiricileri için açık olan yeni 1inch Geliştirici Portalı’nı tanıttı. Bu portal, Web3 RPC API kullanımı sayesinde geliştiricilerin kendi node’larını çalıştırmalarına gerek kalmadan daha etkin blok zinciri etkileşimleri sunuyor. Aynı etkinlikte, Ethereum Name Service (ENS) yenilenmiş web sitesi ve marka estetiğini tanıttı. Konferans 11 Temmuz’a kadar devam edecek.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırmıştı. Ancak bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir. Düşüşlerin yaşanması durumunda ise USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Son dönemde panik butonunun yandığı Bitcoin tarafında derin satışlar görülürken 54000 dolar korunması önemli olacaktır. 60000 dolar desteğinin kırılması ile birden sertçe yaşanan düşüşler ile birlikte diğer piyasalara baktığımızda, kripto para piyasasının negatif ayrıştığını görmekteyiz. Buraların alım fırsatı olduğunu düşünenler için 54000 dolar üzeri kalıcılıkta 58000-60000-62000-64000-66000 ve 68150 seviyeleri yeniden hedeflenebilir. Fakat düşüşlerin tekrarı halinde de 54000-52300-50250-48250 destekleri karşımıza çıkabilir.

ALTCOİN ANALİZİ

CHILIZ (CHZ)

Yukarı yönlü trend çizgisini aşağı yönlü kırmasının ardından derin satışlar yiyen Chiliz tarafında cuma günü atılan ip ile likidite alınmış görünüyor. Buradan alınan destekle yükselişlerin devamında 2,42-2,52-2,65-2,76-3,00 dirençlerinin görülme ihtimali doğabilir. Satıcılı seyrin tekrarında ise 2,05-1,80 destek bölgeleri kritik olacaktır.

RAVENCOIN (RVN)

1,00 psikolojik seviye testini başarıyla geçemeyen RVN, buradan aşağı yönlü hareketler yaşayarak kayıplarına devam etti. 1,5 aylık satıcılı seyir sonucunda 0,5230 desteğine kadar düşen bu alt koin için bu hareketlerin devamında 0,38 seviyesine kadar inebilir. Toparlanma sekansı ile daha önceki gibi hızlı yükselişler yaşanabilir. Bu durumda da 0,6975-0,7650-0,8650 ilk dirençler konumunda.

THE GRAPH (GRT)

Mayıs sonundan bu yana sert geri çekilmelerle devam eden GRT kanadında 5,70 üzerine oturmuş fiyatlama ilk etapta olumlu görünmekte. En azından satıcılı seyri şimdilik durmuş gibi görünen bu altkoin için yükselişlerde 6,05-6,50-7,20-7,70 direnç seviyelerine kadar kendini atması beklenebilir. Aşağı hareketlerin tekrar görülmesiyle de 5,70-5,10- 4,70 ve 4,50 destekleri takip edilebilir.

AXIE INFINITY (AXS)

180 desteğinin kırılmasıyla korku yaratan AXS, 145 seviyesine ip attı ve buraya likidite kusarak hafif yukarı yönlü bir tepki gösterdi. Bu tepkilerin devamında 180 seviyesi üzerine kendini atması kritik olacaktır. Bu durumda 210-230-255-270 dirençleri yeniden test edilebilir. Bu seviye altında günlük kapanışlarda ise satış baskısı yine oluşabilir ve 165-145 destek bölgesi yeniden gündeme getirebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!