Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
4/18/2024

Kripto Piyasasındaki Düşüşler Alım Fırsatı Mı? - Kriptrade

Kara cuma ve cumartesiyi yaşatan Bitcoin ve özellikle altkoinler, hafta başına bu kayıpları toparlama çabasında girmiş bulunmaktaydı ancak jeopolitik risklerin devamı ile panik satışlarının devam ettiğini görmekteyiz. Öyle ki dün akşam saatlerinde 43 gün aranın ardından Bitcoin ilk defa 60000 dolar seviyesinin altını görmüş oldu ve bültenlerimizde de yer alan 59600 dolar testini gerçekleştirdi. Henüz şoku atlatamadığı görülen lider kripto para için toparlanma beklentisi bulunsa da düzeltmelerin devam edebilme ihtimalini de görmezden gelemeyiz. Ortadoğu hattında yaşanan gerilim altına (XAU) yaramış gibi görünürken BTC’nin bu durumdan nemalanamadığını söyleyebiliriz zira belirsizlik ve gerginlik konularının hasıl olduğu durumlarda güvenli limanlara para girişi olduğunu ve riskli varlıklardan çıkış olduğunu rahatlıkla gözlemliyoruz. Bu doğrultuda, Bitcoin için her düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirenler ile satıcılı seyrin devam edeceğini düşünüp kol kesenler arasındaki mücadelenin galibi merakla beklenmekte. Özellikle halving öncesi 60000 testi sonrası kademeli bir yükselişe geçen Bitcoin için tepki alımlarının devamında sırasıyla 64000-66000-68000-70000-71500-72200-73800 dolar seviyeleri direnç olarak kabul edilmekte. Satıcılı seyrin yeniden görülmesi durumunda ise sırasıyla 61200-59600-58000 destekleri izlenebilir. 58000 dolar altında teknik bozulma görülebilir ve hareketler hız kazanabilir.
Haber akışına geldiğimizde, kripto paralarda yatırım yönetim hizmetleri veren Bitwise şirketi halving ile ilgili bir rapor yayımladı. Raporda halving'in Bitcoin fiyatına ve madencilik şirketlerine olan etkilerinden bahsedildi. Kısa vadede bazı düşüşlerin yaşanmasının normal olduğu belirtilen değerlendirmede, uzun vadede ise hem fiyatın hem de madenci gelirlerinin ciddi şekilde arttığı ifade edildi. Yönetimi altında 700 milyar dolardan fazla varlık bulunan Bernstein şirketinde analistler, 150 bin dolarlık hedeflerinin arkasında durduklarını ve halving sonrasında Bitcoin'deki yükseliş hareketinin devam edeceğini düşündüklerini belirttikleri bir rapor yayımladılar.
ABD merkezli dev yatırım bankası JPMorgan (JPM) ise kripto para sektörü hakkında paylaştığı bir araştırma raporunda, Bitcoin‘deki (BTC) yarılanması öncesinde BTC madencilik hisselerindeki sert düşüşün yatırımcılar için cazip bir giriş noktası sunduğunu söyledi. Raporda, bankanın takip ettiği ABD’de listelenen 14 Bitcoin madencisinin toplam piyasa değerinin 31 Mart’tan 15 Nisan’a kadar 5,8 milyar dolar (-%28) düşerek 14,2 milyar dolara düştüğü vurgulandı. Hisse senetlerinin tamamı Bitcoin’in altında performans gösterdi ve hepsi en az %20 kayıp yaşadı. Raporda Bitcoin’in yılbaşından bu yana %43, son altı ayda ise %130 oranında değer kazandığı belirtildi. JPMorgan yetkilileri BTC’de halving sonrası beklenen rallinin öne çekildiğini aktardı. Bitcoin’deki dört yıllık ödül yarılanması, BTC arzındaki büyüme hızını yavaşlatıyor ve 19-20 Nisan tarihleri civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Son olarak, Grayscale'in küresel ETF başkanı David LaValle, ETF'ler ve dijital varlıklar hakkında konuştu ve Bitcoin ile Ethereum dışındaki diğer kripto paralara dayalı ETF'lerin de eninde sonunda yatırımcıların kullanımına sunulacağından yüzde 100 emin olduğunu ifade etti. LaValle'nin katıldığı ETF'ler ve dijital varlıklar hakkındaki tartışma New York Menkul Kıymetler Borsası'nın ev sahipliğinde gerçekleşti ve moderatörlüğünü The ETF Store Başkanı Nate Geraci yaptı. Grayscale'in spot Bitcoin ETF'si GBTC fonu ocak ayında işlem görmeye başladı ve milyarlarca dolarlık çıkışa rağmen hala piyasadaki en büyük fon konumunda. Sektördeki birçok kişi, spot Ethereum ETF başvurularının yakında reddedileceğini tahmin ediyor ancak LaValle Ethereum da dahil olmak üzere kripto tabanlı ETF'lerin eninde sonunda onaylanacağını söylüyor.
Bugünkü veri akışında ABD Mart ayı mevcut konut satışları ve haftalık işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak. Ayrıca FOMC üyesi Bostic’in konuşması yer alırken Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışlarını da ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

BlackRock’tan Suudi Arabistan’a Çıkarma

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi konumunda bulunan ve spot Bitcoin ETF’leri sürecinde en çok konuşulan 2 şirketten bir tanesi olan BlackRock, başarılıyla gerçekleşen Bitcoin ETF sürecinin ardından şimdi de gözünü Suudi Arabistan’a çevirmiş durumda. Şirket tarafından krallığın finans sektöründeki girişimlerin genişletilebileceğine yönelik dedikodular bulunuyor. BlackRock CEO’su Larry Fink sık sık Riyad’a ziyaretler gerçekleştiriyor ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile doğrudan temaslar gerçekleştiriyor. Gerçekleşen bu hamle, BlackRock’ın yaklaşık 925 milyar dolara erişimini sağlayacak ve devlete ait Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) ulaşması için öncü şirket olarak konumlandıracak. Fink konu hakkında: ‘’Orta Doğu, hem müşterilerimiz için yatırım fırsatları hem de uluslararası işimizin sürekli büyümesi açısından BlackRock için önemli bir pazar. Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve BAE’de uzun süredir devam eden müşteri ilişkilerimiz var.’’ İfadelerini kullandı.

XRP-SEC Davasında Ripple’ın Cevabı Bekleniyor

Ripple’ın Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, şirketin SEC ile devam eden dava süreci hakkında bilgi verdi. Davada son olarak SEC, Ripple’dan yüksek miktarda ceza talep etmişti. Ripple’ın ise bu ceza talebine önümüzdeki hafta 22 Nisan tarihine kadar cevap vermesi gerekiyor. Ardından SEC, Ripple’ın cevabına göre 6 Mayıs tarihine kadar savunmasını sunacak. Beklentiler, Ripple’ın ceza talebine itiraz edeceği yönünde yoğunlaşırken olası uzlaşma durumunun ise zayıf olduğu görülüyor. Geçmiş dönem verilerine bakıldığında XRP’nin çoğu kez dava sürecindeki gelişmelere göre dalgalandığı görülebilir. Buna göre önümüzdeki hafta karşılıklı savunmaların verilmeye başlanmasıyla XRP fiyatının da gelişmelerin dozuna göre volatilitesini artırabileceğini görebiliriz.

DOLAR ENDEKSİ

Alçalan bant aralığını kırdığı gibi yönünü yukarı veren ve 50-100 günlük hareketli ortalamaları üzerinde kalan Dolar endeksinin yükselişler yapması USD karşıtı varlıklara karşı bir tehdit oluşturdu. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin görülmesi durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı sürmekte. Bu seviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin dengelendiğini ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde trendi aşağı yönlü kırmış gibi görünse de hala trende tutunma çabasında. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin tarafında işler yolunda giderken ve her gün yeni bir rekora imza atarken uyarılarda bulunduğumuz kar satışları belirdi. Öyle ki, 73800 testi ardından 60800 dolara kadar satışlar yiyen Bitcoin için pozitif haber ve veri akışında da teknik fiyatlamasında da bir bozulma söz konusu değil. Ancak yaşanan sert satıcılı seyir kripto dünyasında panik yaratsa da Ortadoğu gerilimi sonrası düşen piyasanın toparlanma eğilimi pozitif görülebilir. Toparlanmaların devamında tekrar 64000-66000-68000-70000-72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir. 61200-59600-58000 destekleri ise düzeltmenin devamı için halen masada olan seviyeler olarak karşımıza çıkmakta.

ALTCOİN ANALİZİ

POLYGON (MATIC)

Yükselen kanalı aşağı yönlü kırmasının ardından derin satışlarına devam eden Polygon 20 seviyesi üzerinde tutunmaya çalışmakta. Zirve seviyesinden 1 ayda %50 iskonto yiyen bu alt koin için satıcılı seyrin devamında 19,50-17,30-14,00 ana destekler olarak karşımıza çıkarken toparlanma durumunda ise 23,95-27,55-31,15 bölgelerini tekrar yakalamaya çalışabilir.

THE SANDBOX (SAND)

Sert bir satıcılı seyre maruz kalan ve 50-100 günlük ortalamalarını da aşağı kesen SAND tarafında fibonacci seviyelerine riayet edildiği görülmekte. 0,236 düzeltmesine denk gelen 12 seviyelerine bir ip atan Sand, şoku atlatma sürecine girmiş durumda. Buradan güçlü çıkması halinde tekrar 15,00-17,35-19,65 seviyeleri görülebilirken aşağıda 13,50-12,10- 10,70 ve 9,50 destekleri gündeme gelebilir.

DENT

Jeopolitik riskler ile kırılgan hale gelen kripto para piyasasında şoku atlatamayan bir diğer alt koin de Dent oldu. Henüz satıcılı seyrin bittiğinden bahsetmek yanlış olurken 0,04055 altında günlük kapanışlar endişeyi artırabilir. Bu doğrultuda 0,03650-0,03480-0,02965 ve 0,026 destek konumunda bulunurken toparlama seansında ise ilk olarak 0,04580- 0,04940-0,05525 ve 0,05820 izlenebilir.

GALA

Aşağı yönlü hareketlerin ardından fibonaccini 0,382 derecesine denk gelen 1,32 üzerinde kalıcı kalmaya çalışan GALA için bu senaryonun gerçekleşmesiyle toparlanma aşamasına geçilebilir ve 1,4590-1,5475-1,6175-1,7355 dirençleri görülebilir. Ancak 1,32 altına sarkma durumunda 1,1650-1,0840-0,9515 destek seviyelerine kadar satışlar derinleşebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!