Haber Akışı

KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET

Yaklaşık 2 aydır haftalık bazda düşüş yaşayan Bitcoin öncülüğünde kripto piyasasının en önemli gündemini halen Luna ve UST olayı kaynaklı yaşanan çalkantı ve bu durumun regülatörlerin dikkatini çekmesi oluşturuyor. FED’in sıkı para politikasının gölgesinde yaşanan bu süreçte birbirini takip eden açıklamalar gelmekte olup açılacak davalar sonucunda ise regülasyon sürecinin hızlanması bekleniyor. Bu hafta FED başkanının konuşması ve vereceği mesajlar oldukça önemli olup max pain seviyeleri ise bugün ve yarın için 30k seviyesindedir.

 

 

HABER AKIŞI

  • Bill Gates kripto yatırımının olmadığını açıkladı.
  • G7 ülkeleri kripto para piyasasındaki dalgalanmaları yakından izlediklerini açıkladı.
  • Do Kwon, Luna’yı kurtarma planında değişikliğe gitti.
  • AMB, kripto paraların değeri olmadığını açıkladı.
  • Tron, TVL değeri açısından en büyük DeFi ekosistemi oldu.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 682 adet azalmıştır. Bu durum, talep sabit kaldığı takdirde fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir.

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 14 seviyesinde olan endeks bugün 10 seviyesinde bulunmaktadır. 

 

Kripto Para Analizi

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 20-30.000 USD seviyesinde put, 30-32.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır. 

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 27-32.000 USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 25-34.000 USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır. 

 

 

Bitcoin, 405 bin destek, 492 bin ise direnç olarak takip edilecektir. 

 

Ethereum, 29.598 destek, 35.141 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

Ripple, 7,28 direnç olurken 6,62 ise destek olarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

AVAX, 461 seviyesi destek, 678 ise direnç görevi görmektedir. 

 

ADA, 8,44 destek olurken ise 10,35 ise direnç olarak göze çarpmaktadır. 

 

XLM, 1,8 destek olurken 2,3 ise direnç seviyeleri olmaktadır. 

 

LINK, 110 destek, 126 seviyesi ise direnç olarak takip edilecektir.

 

CHZ, 1,85 önemli direnç olurken 2,27 ise destek olarak göze çarpmaktadır.

 

EOS, 17,32 seviyesi destek olurken 26,95 seviyesi ise direnç noktaları olmaktadır.