Haftalık Bülten 21-27 Mart 2022

Haftalık Kripto Bülten

HAFTALIK KRİPTO BÜLTENİ

 

ÖZET 

Bu hafta FED’in takip ettiği büyüme ve istihdam verileri takip edilecek olup savaş kaynaklı risklerin verilere etki edip etmediği incelenecektir. Belirsizlik vurgusu yapan FED, büyüme ve istihdam üzerinde yaşanacak olası negatif etkileri dikkate alacak, belki de para politikasında değişime gidecektir. Bu sebeple her ne kadar şahin açıklamalarda bulunmuş olsa da piyasanın 250 baz puanlık faiz artış beklentisini yerine getirmeyebilir. 

Bu hafta Bitcoin opsiyonları için bugün ve yarın için 45K Cuma içinse 40K seviyelerinde max pain seviyeleri söz konusu olup, direnç bölgelerinin yukarı yönlü kırılması için önemli bir haftadır. Bu hafta 45-47K direnç bölgesinin aşılması halinde piyasadaki yükselişin hızlanması beklenmektedir.

 

DEĞERLENDİRME

Savaş kaynaklı enerji ve emtia piyasalarındaki fiyat artışına ek Çin’deki kapanmalar kaynaklı küresel büyüme rakamları düşüş yönlü revize edilmiştir. ABD büyümesinde yaşanacak olan olası düşüş ise FED’in para politikasını gözden geçirmesine sebep olacak ve belki de beklenildiği kadar sıkı bir para politikası uygulamasını engelleyecektir.

 

ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki artışa rağmen VIX endeksindeki düşüş riskli varlıklara duyulan talebi arttırmıştır. ABD 3, 5 ve 10 yıllık tahvil getirileri açısından getiri eğrisinin baş aşağı dönmesine ek artan enerji maliyetleri kaynaklı yükselen enflasyon beklentileri, stagflasyon ile ilgili riskleri tekrar gündeme taşımakta olup bu hafta açıklanacak olan büyüme ve istihdam verileri ise FED’in radarında olacaktır. FED para politikasının devamlılığı açısından söz konusu makro verilerin iyi gelmesi gerekmektedir. Bu hafta LRC, ADA, ve SLP görece en iyi performans gösteren koinler olmuştur.

 

44k sınırını aşan BTC, 200 günlük ve 100 günlük ortalamaları da aşabilirse sıradaki hedefi 52-53k direnç bölgesi olacaktır ki bu bölgenin kırılması halinde alıcılı seyrin artması beklenmektedir. 

 

Önümüzdeki hafta yer alan yoğun bir veri takvimi içinde ABD tarafında GSYİH, çekirdek kişisel tüketim giderleri ve tarımdışı istihdam takip edilecek olan önemli verilerdir. FED’in övünç kaynağı olan büyüme ve istihdam verilerinde yaşanacak olası olumsuz gelişmeler para politikasını değiştirme potansiyeline sahiptir. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • El Salvador, BTC tahvillerinin Bitfinex ile ihraç edileceğini duyurdu.
 • Mahkeme SEC’nin Ripple davasında süre uzatma talebini onayladı.
 • Honduras, BTC’yi yasal para birimi yapmadıklarını açıkladı.
 • ExxonMobil, doğalgaz ile BTC madenciliği yapmak için Almanya , Arjantin ve Nijerya operasyonları kurmayı planlıyor.
 • BlackRock CEO’su savaşın BTC kabul oranını artırabileceğini açıkladı.
 • Bloomberg’e göre SEC, Kasım 2022’den önce BTC ETF onaylamayacağını düşünüyor.
 • Tayland kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklamayı planlıyor.
 • ABD tahvil satışları devam ederken hisse senetlerinde artış söz konusu.
 • Powell, CBDC’nin incelendiğini ve erişebilir bir ödeme aracı olmasını fakat kara para aklamayı engellemeli açıklamasını yaptı. Kimlik doğrulama ve gizlilik ise CBDC’nin ön şartı dedi.
 • Putin dost olmayan ülkelere Ruble ile gaz satışı yapılmasını planladıklarını açıkladı.
 • ABD’li Cowen Bankası kurduğu dijital şube ile spot kripto para ticaretini başlattı.
 • Grayscale içinde ADA, AVAX, SOL, MATIC ve XLM’nin de olduğu akıllı sözleşme ekosistemleri için fon başlattı. 
 • FED başkanı Williams, stablecoin inovasyonunu heyecanla takip ettiğini belirtti ve regülasyon vurgusu yaptı.
 • AVAX, Core isimli mobil cüzdanını tanıttı.
 • Robinhood harcadıkça kripto para yatırımı yapan Cash Card lansmanını yaptı.
 • BTC madencilik yasağı New York Meclis Komitesinde kabul edildi.
 • Goldman Sachs, Galaxy Digital ile tezgahüstü BTC işlemi gerçekleştiren ilk banka oldu.
 • SEC, BTC ETF başvurularını ertelemeye devam ediyor.
 • Powell, gerekirse 25 bps daha fazla faiz artışı yapılabileceğini tekrarladı.
 • C.başkanı metaverse, web3 ve dijital dünya ile ilgili dijital seferberlik ilan etti. 
 • Arjantin kripto para kullanımını zorlaştıran kanun şartıyla IMF’den 45 milyar USD kredi aldı.
 • Spotify, Barcelona ile anlaştı.
 • Vitalik Buterin, Time dergisine kapak oldu.
 • Glassnode verileine göre borsalardaki BTC seviyesi 2,5 milyon ile tarihi düşük seviyelerde.
 • SXP, Solar adıyla 28 mart tarihinde mainnet ağına geçiş yapacak.
 • Avustralya, kripto parala vergilendirmesi ve dijital bankacılık ve borsaların düzenlenmesi yapacağını açıkladı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 1,766 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 2,018 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 27 milyar USD seviyesinde bir artış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta yaklaşık 47 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon çıkışı olmuş, Bitcoin ise 32,8 milyon USD tutarında fon çıkışı yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 17 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

Dün 7.158 adet artışa ek bugün 858 adet BTC arzında artış yaşanmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı düşürme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 51 olan risk iştahı bugün 49 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 2 milyar USD artarak 16 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 22 Mart tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler azalarak 17-48 milyar USD bandında seyretmiştir. 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 24 Mart tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5-10 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 45 milyon-1,1 milyar USD bandındadır. 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 42-46.000 USD bandında yoğunlaşma olmakta iken 40-45.000 USD seviyesinde put; 44-60.000 USD aralığında ise call opsiyonları görülmektedir. 1 Nisan ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)