Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
12/7/2023

Bitcoin 44.000 Dolar Eşiğinde Ne Tepki Verecek ? -Kriptrade

Dün Bitcoin tarafında 43.400-44.300 gibi BTC için dar bir bant aralığında fiyatlamasına devam ederken yükselişlerin devamını görmek için 44.000 seviyesi üzerinde günlük kapanışa ihtiyaç olacaktır. Aksi halde yaşanabilecek kar satışları ve düzeltme hareketlerine karşı da tedbirli olmakta fayda bulunmakta. Bu sebeple yapılan işlemlerde stop loss kullanımın önemini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. 44.000 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda ise 45.500 ve 48.000 dirençleri konuşulacaktır.
Haber akışına baktığımızda, ABD’nin SPK’sı olarak bilinen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in sunduğu Ethereum tabanlı borsa yatırım fonu (ETF) teklifi üzerine kararını erteledi ve yeni bir son tarih olarak 25 Ocak 2024’ü belirledi. Daha önce belirlenen tarih 11 Aralık 2023’tü. Kurumun bu kararı ertelemesi, sunulan değişikliklerin daha kapsamlı bir inceleme yapılabilmesi için ek süre tanımak amacını taşıdığı şeklinde yorumlanmakta.
Fransa’nın en büyük bankalarından biri olan Societe Generale, Avrupa merkezli kripto borsası Bitstamp’ta EUR CoinVertible adı verilen sabit kripto para birimini listelemeyi planlıyor. Banka, bu hamleyle kripto para piyasasında boy gösteren ilk geleneksel finanskuruluşu ünvanına sahip olacak. Aslında geleneksel bankalar arasında ilk sabit kripto para birimini ihraç eden kuruluş JP Morgan olurken banka, JPM Coin adını verdiği varlığınısadece piyasaya kapalı olarak kurumsal müşterilerinin fon transferinde kullanıyor. Bu yönüyle kripto para borsasında alınıp satılacağı için Societe Generale adımı bir ilk olacak.Tam bu esnada JP Morgan CEO’su Jamie Dimon’un hükümetin yerinde olsaydı kripto paraları kapatacağını söylemesi ise dikkat çekti.
Veri akışında ABD’de öncü veri niteliğindeki ADP verisi, 106 K ile beklentilerin altında kalsada fiyatlamada önemli bir değişim kaydedilmedi. Bugün veri setinde haftalık işsizlik başvuru sayısı açıklanacakken gözler yarınki ABD Tarım Dışı İstihdam verilerinde olacak.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

Vergi Ödemelerinde Kripto Kullanım Dönemi Başlıyor

Her sene düzenlenen PlanB etkinliğiyle bilinenİsviçre’nin Lugano şehri Bitcoin ve kripto para benimsenmesinin artması için önemli adımlar atmaya devam ediyor. Lugano şehri, artık vergi ödemelerinde de kripto para kabul edeceğini duyurdu. Buna göre ödemeler İsviçre’nin kurumsal şirketlere de kripto para hizmeti sağlayan BitcoinSuisse adlı platformu vasıtasıyla yapılacak. Lugano şehrinde Bitcoin, Tether (USDT) ve şehrin kendi tokeni olan LVGA ile gıdadan elektroniğe, ilaçtanemlak ödemelerine kadar birçok alım ve satım işlemi yapılabiliyor.

Bitcoin Trump’a Kazandırdı

Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump’ın Ethereum varlıklarının değeri son 30 günde 1milyon dolar arttı. Kripto piyasasındaki ralli ile  birlikte Trump’ın yatırımı ciddi değer kazandı.Hatırlanacağı gibi, Trump geçen yıl da “Trump Digital Collectible Cards” isimli bir NFT koleksiyonunu piyasaya sürmüştü. Koleksiyonkısa sürede tükenmiş ve nisan ayında ikinci koleksiyon piyasaya sürülmüştü. Bu yönüyle de Cumhuryetçilerin bir sonraki seçimi kazanma durumunda Bitcoin ile ilgili alabilecekleri kararlar ve destekler, yatırımcılara şimdiden hayal kurdurmaya başlamış durumda.

 

HAFTALIK VERİ TAKVİMİ

DOLAR ENDEKSİ

Dolar endeksi alçalan trendin alt bandını test ettikten sonra yukarı doğru kırılma yaşamak üzere. 104 seviyesi üzerinde kalıcılık sonrası 104.50 seviyesi görülebilirken tekrar bant aralığına inmesi BTC ve altcoinler üzerine de pozitif yansıyacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için pozitif görünümsürmekte. Düşüş eğilimi her ne kadar stabilleşmeye başlasa da buseviyeler BTC veya altcoin gibi riskli varlıklara olan eğilimin arttığını ve şuan için bir risk oluşturmadığını göstermektedir. Bu sebeple yataya bağlayacak bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olmaya devam edecektir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, yükseliş eğilimini korumakta. Bu da talebin BTC olarak görüldüğü ve altcoinlerin BTC kadar nemalanamadığını göstermektedir. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, btc dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve altcoinlerde de hareketlilikler artabilir.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Ay başından bu yana sert yükselişler ile yatırımcıların yüzünü güldüren Bitcoin tarafında dün daha çok yatay yönlü hareketlerle geçerek kendini dinlenmeye aldığını söyleyebiliriz. 44K üzerine denemeler yapsa da kalıcılık sağlayamayan BTC bu seviyelerde gezinmeye devam etmekte. Teknik anlamda 44K üzeri günlük kapanışlarda yakın vadede 44.800, 45.500 ve 48000 seviyeleri önem kazanmış durumda. Olası düzeltme hareketlerine karşı
41400-40800 ve 40000 psikolojik desteğine dikkat edilmeli.

 

ALTCOİN ANALİZİ

COSMOS HUB (ATOM)

Trend oluşumuna tekrar girme niyetinde olan Atom için 290 seviyesi üzerinde kalıcılık önemli olacaktır. Bu durumda 308 ve 318 bölgesine kadar kısa vadeli yükselişler görülebilir. Satıcılı seyrin tekrar hasıl olması durumunda da 275 ve 262 desteklerine kadar düşüşler görülebilir.

 

DENT

Kanal üst bandı zorlayan Dent, dün 0,03000 denemesi yapsa dabu noktada kalıcılık sağlayamadı. Yükselişlerin devamı için bu nokta ilk direnç haline gelirken aşağı yönlü hareketlerde fibonacci düzeltme hareketine göre 0,2360 destek konumuna gelmiş durumda.

 

THE GRAPH (GRT)

Geçtiğimiz ay yaptığı pick hareketine istinaden yine bölgeleri üçüncü kez test eden Grt’de 4.70 üzerinde günlük kapanış beklemek gerekebilir. Bu durumda yükselişlerin hız kazanması söz konusu olabilir ve 5.00 psikolojik sınıra kadar yükselebilir. Aşağı tarafta beklenebilecek seviyeler ise 4,52-4,24 ve 4.00

 

POLYGON (MATIC)

Yükselen trendine son veren koinde fibonacci düzeltmelerine riayet ettiği de görülmekte. Dominans gereği BTC’deki yükselişlerden beklendiği kadar nemalanamayan Matic için 25,20 ve 25,85 yukarı yönlü hareketlerde izlenmesi gereken seviyeler olarak göze çarparken aşağı yönlü hareketlerde ise 22,65 desteğinin önemli olduğunu söyleyebiliriz.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!