Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
5/21/2024

ETH ETF Onay Beklentisi Piyasayı Nasıl Etkiledi? - Kriptrade

Dün akşam saatlerinde piyasaya düşen Ethereum ETF haberleri kripto para piyasasını canlandırdı. Öyle ki 66000 dolar seviyelerinde seyreden BTC, haber sonrası 72000 dolar testi yaparken an itibariyle de 71000 dolar seviyelerinde fiyatlamaya devam etmekte. Yukarı yönlü hareketlerin devamı etmesi halinde 66000 üzeri kalıcılık önemli olup 72200-73800 seviyeleri yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde 70000-68150-67200-64000-62000-61200-60000 destekleri önemli olabilir. Altkoinlerde de durum çok farklı değilken özellikle ETH e BTC yükselişinden nemalandıkları görülmekte.

Haber akışına geldiğimizde, kripto paralar için kritik bir haftada ABD’deki Ethereum ETF (borsa yatırım fonu) başvurularına ilişkin karar bekleniyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum ETF başvurularını reddetmesi beklenirken hava değişiyor gibi görünüyor. 23 Mayıs’a kadar açıklanacağı öngörülen kararda beklenti, başvuruların reddedileceği yönündeydi ancak Bloomberg ETF analistleri, daha önce yüzde 25 olarak açıkladıkları onay ihtimalini, son gelişmeler üzerine, yüzde 75 olarak yenilediklerini duyurdular. Bu duyuru, Ethereum’da dakikalar içinde yüzde 10’dan fazla artış getirdi. Bitcoin de olumlu havadan payına düşeni aldı ve 70 bin doların üzerine çıktı. İlk açıklama Balchunas’tan geldi. ETF analisti, “James ve ben spot Ether ETF onayına dair ihtimal tahminimizi yüzde 25’ten yüzde 75’e çıkarıyoruz. Bugün öğleden sonra SEC’nin bu konuda 180 derece çark edebileceğine dair bilgiler aldık.” ifadelerini kullandı. Balchunas, şimdilik ihtimal oranını yüzde 75’te tuttuklarını belirterek ETF başvurularında yapılacak güncellemelere göre bu oranın artabileceğini vurguladı. 23 Mayıs günü, SEC için son karar tarihi. Kurumun en geç perşembe günü başvurulara ilişkin kesin kararını bildirmesi bekleniyor.

Bu arada, A.B.D. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum tabanlı Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) için 19B-4 başvurularını hızlandırmaları konusunda borsalara çağrıda bulundu. Bu adım, düzenleyici ortamda potansiyel bir değişikliği işaret ediyor ve muhtemelen ilk kez A.B.D.’de listelenen Ethereum ETF’lerinin yolunu açabilir. Önde gelen bir finansal analist, “Bu, Ethereum ve yatırımcıları için önemli bir adım ileriye doğru” dedi. Bu başvurular, borsaların SEC’e onay için sunduğu yeni ETF’ler için resmi önerileri oluşturmaktadır. Hızlandırılmış bir onay süreci, Ethereum için artan likiditeye ve potansiyel olarak daha istikrarlı fiyatlara yol açabilir.

Bunun dışında, kripto para ve dijital varlık fonları geçtiğimiz hafta net 932 milyon dolar yatırım aldılar. Bitcoin fonlarına 942 milyon dolarlık yatırım gelirken, Ether fonları ise ETF onay beklentilerinin düşük olması nedeniyle 23 milyon dolar çıkış gördü. En yüksek rakam yine Bitcoin fonlarındaydı. BTC fonlarına 942 milyon dolar yatırım geldi. Ether fonlarında ise 23.3 milyon dolarlık satışlar söz konusuydu. Ether fonlarındaki çıkışlar ay başından bu yana 46, sene başından bu yana ise 57 milyon dolara ulaştı. Bu kadar yüklü bir satış ise, Ether spot ETF’lerine SEC tarafından gelebilecek olan muhtemel bir ret kararına bağlandı ancak dün akşamki gelişmeler neticesinde bu haftaki Ethereum fonlarına dikkat etmek gerekecektir. ABD spot ETF’leri haftayı 1 milyar dolarlık net girişlerle tamamlarken, Hong Kong’daki Bitcoin ve Ether spot ETF’leri de 5 işlem gününü 82.5 milyon dolar kayıpla kapadılar.

Bugünkü veri akışında bir hareketlilik bulunmazken FOMC ve FED üyeleri ile ECB ve BOE başkanlarının konuşmaları izlenecek. Bitcoin ve altkoinler nazarında gelecek haber akışları ile jeopolitik riskleri ayrıca takip etmeye devam edeceğiz.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

ETH ETF Onaylanıyor Mu?

A.B.D. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum tabanlı Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) için 19B-4 başvurularını hızlandırmaları konusunda borsalara çağrıda bulundu. Bu adım, düzenleyici ortamda potansiyel bir değişikliği işaret ederken muhtemelen Ethereum ETF’lerinin yolunu açabilir. Keza Bloomberg ETF analistleri de dün akşam yüzde 25 olarak açıkladıkları onay ihtimalini, son gelişmeler üzerine yüzde 75 olarak yenilediklerini duyurdular. Bu başvurular, borsaların SEC’e onay için sunduğu yeni ETF’ler için resmi önerileri oluşturmaktadır. Hızlandırılmış bir onay süreci, Ethereum için artan likiditeye ve potansiyel olarak daha istikrarlı fiyatlara yol açabilir. Haberlerin ardından ETH başta olmak üzere kripto para piyasasında ciddi yükselişler kaydedildi.

Shiba Yakımları Devam Ediyor

Shiba Inu ‘da yakımlar hız kesmeden devam ediyor. Yakım oranları fiyat düşüşlerine rağmen yükselişte. Yakın zamanda yakılan 6,9 milyon SHIB‘e ek olarak, Shiba Inu topluluğu geçtiğimiz hafta birkaç token daha ortadan kaldırarak son yedi gün içinde yakılan toplam SHIB miktarını 57,67 milyona çıkardı. İlginç bir şekilde bu rakam, bir önceki hafta yakılan toplam miktara kıyasla %57’lik bir düşüşü temsil ediyor. Dolayısıyla, günlük yakma oranındaki önemli artış henüz haftalık yakım hacmine yansımış değil. Meme coin 2020 yılında piyasaya sürüldü ve bu tarihten günümüze 410 trilyondan fazla SHIB token’ını başarıyla dolaşımdan kaldırıldı.

DOLAR ENDEKSİ

Son dönemde aşağı yönlü hareketlerde bulunan ve 100 günlük hareketli ortalaması destek görevi gören Dolar endeksinin geri çekilmesi USD karşıtı varlıklara karşı bir nefes aldırdı. Bu seviyelerde devam eden bir DXY, BTC ve altkoinler endişe verici bir gelişme olmaya devam edecektir ancak düşüşlerin devamı durumunda USD varlıkları değer kaybedeceğinden riskli varlıklara akış artacaktır.

VIX ENDEKSİ

Korku endeksinde BTC ve altcoinler için sıkıntı ortadan kaybolmuş görünüyor. Geçtiğimiz dönemde yaşanan jeopolitik riskler ile global piyasalarda bir korku salınımı görülürken bu konunun kapanmaya yüz tutması VIX endeksine de yansımış görülmekte. Bu sebeple yataya bağlayacak veya geri çekilecek bir korku endeksi kripto borsalarına risk iştahı açısından destek olacaktır ancak yükselmesi halinde yatırım fonlarının güvenli limanlara gitmesi ve riskli varlıkların değer kaybetmesi muhtemel olabilir.

BİTCOİN DOMİNANCE

Bitcoin'in kripto para piyasasındaki gücünü ve talebini gösteren bir ölçüt olan Bitcoin dominansı, haftalık görünümde yukarı yönlü eğilim devam ediyor. Para akışının çoğunun BTC üzerinden dönmesi sorunsalı, BTC dominansının aşağı yönlü hareket etmesiyle nihayete erebilir ve alt koinlerde de hareketlilikler artabilir. Bu sebeple bu değerin aşağı sarkıyor oluşu, alt koinlere yakıt niteliğinde olacaktır.

BİTCOİN (BTC) ANALİZİ

Bitcoin için ABD enflasyon verisi sonrası yukarı atakları hız kazansa da kalıcılık sağlamakta zorlanan ana koin için ETH ETF onay beklentisi ile piyasaların nemalandığını görmekteyiz. 66000 dolar seviyelerinden ciddi bir alım gelerek 72000 olar testi yapan BTC, bu seyrin devamında 66000 dolar üzerinde günlük kapanışlar kritik olup 72200- 73800 seviyelerini yeniden hedefleyebilir ve yeni rekorlar deneyebilir. Aksi halde ise 70000-68150-67200-64000-62000-61200-60000 destekleri karşılamayı beklemekte.

ALTCOİN ANALİZİ

CHILIZ (CHZ)

Son dönemde girdiği trend hareketinden yine şaşan Chiliz, tekrar girme çabasında olsa da henüz bu atağı tamamlayabilmiş değil. Bu doğrultuda 3,95 üzerinde kalıcılık önemli olup 4,25-4,40-4,60 seviyeleri direnç olarak kabul edilebilirken baskı görmesi durumunda 3,60-3,45-3,25 destekleri test edilebilir.

THE GRAPH (GRT)

Aşağı yönlü trendini sonlandırmasının ardından sağlam durmaya devam eden The Graph tarafında alıcılı seyir halinde 10,50 üzerinde bir kalıcılık gerekmekte olup 11,00-11,40-11,95 direnç seviyeleri bulunmakta. Satıcılı seyirde ise 9,80-9,25-8,85 destekleri gündeme gelebilir.

ONTOLOGY (ONT)

Kritik seviyelerde bulunan Ontology, yukarı veya aşağı hareketine göre yön tayini yapabilir. 10 TL seviyesi altında kalmaya devam ederse satış baskısı artabilir ve 9,40-8,90- 8,30 destekleri görülebilirken trende girme çabası başarıyla tamamlanırsa bu seviye üzerinde kalıcılık ile 10,60-11,20-11,60 dirençleri görülebilir.

NEAR PROTOCOL (NEAR)

Diğer altkoinlere nazaran çok daha istikrarlı ve sağlam duran Near için işler yolunda gidiyor diyebiliriz. Baş aşağı inişler sonrası toparlanmalarını da oldukça hızlı gerçekleştiren bu altkoinde yükselişlerin devamı için 275-295 direnç bölgesinin aşılması gerekirken aşağıda 245-237-220 destek seviyeleri izlenebilir.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!