Haftalık Bülten 29 Kasım-5 Aralık 2021

Haftalık Kripto Bülten

HAFTALIK KRİPTO BÜLTENİ

Bu hafta Türkiye büyüme ve enflasyon verilerinin yanı sıra ABD tarafında istihdam ve saatlik kazanç verileri geldi. Enflasyon verileri yükselmeye devam ederek USDTRY kurunu baskılamaya sürdürdü ve TCMB’nin doğrudan döviz satışı ile yaptığı piyasa müdahalesinin etkisini nötrledi. 

ABD tarımdışı istihdam verisi ise FED’in faiz artışları için izlediği önemli verilerden biri olup beklentinin oldukça altında kaldı. Koronanın yeni varyantı ile ilgili endişelerle birlikte bir sonraki FED toplantısı oldukça önemli hale geldi. Varlık alımlarını erken sonlandırmaya yönelik FED başkanının açıklamaları sonrası gelen bu veri, söylem değişikliğine gidilip gidilmeyeceği ile ilgili soru işaretlerini arttırdı. 

ABD tarafında geçici bütçenin onaylanması her ne kadar kamu kurumlarının harcamalarının kesilmesini şimdilik önlese de kalıcı bütçe onaylanana kadar ABD tarafında takip edilecek bir diğer veri olmaktadır. Buna ek olarak SEC ve FED tarafında hatta H. Clinton yaptığı açıklamalarla kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik süreç de dikkat edilmesi gereken bir diğer konu olmaktadır.

 

ABD 10 yıllık tahvil getirileri 2 hafta önce görmüş olduğu 1,7% seviyesinden düşmeye devam ederek 1,35 seviyesine kadar geriledi. Yeni varyant haberi korku endeksi olan VIX endeksini artırırken risk iştahındaki düşüşün ise devamına sebep oldu. 

Cuma günü her ne kadar ABD istihdam verileri beklentinin oldukça altında gelse de kripto varlıklarda Cumartesi sabah itibariyle birkaç saat içinde ciddi satışlar gözlendi ve BTC 57.000 USD seviyesinden 42.600 USD seviyesine kadar gevşedi.  Sonrasında hızlı bir toparlanma ile tekrar 49.500 USD seviyelerine kadar yükseldi. 24 saat içinde 1 milyar USD BTC ve 618 milyon USD tutarında ETH toplamda ise 2.23 milyar USD tutarında 363.000 kişinin tuttuğu pozisyon liq oldu. 

Futures pozisyonlardaki artış ve toplam Bitcoin rezerv miktarındaki son hareketler organize olmuş, olası bir toplu balina hareketinin piyasadaki bu yüksek dalgalanmanın sebebi olduğunu teyit etmektedir.

 

Piyasadaki bazı haber kaynakları bunun ayı piyasasına dönüş olduğunu belirtse de diğer kesim ise boğa piyasasının sürdüğünü ve bunun beklenen bir düzeltme hareketi olduğunu açıkladı. Hareketli ortalamalar incelendiğinde ise 49.500 USD seviyesinin üstünde tutunuyor olması, 200 günlük ortalamanın üstünde olması açısından halen önemli. Fakat 48.782 USD seviyesinin kırılması halinde ayı piyasasına girildiği resmiyet kazanmış olacaktır.

 

Cryptoquant verileri incelendiğinde tarihi düşük seviyelerde olan BTC arzı ve net giriş-çıkış verisi, Cuma günkü hareket öncesinde yaklaşık 1,7 milyar USD-33 bin BTC artmış ve sonrasında yaklaşık 1 milyar USD-20 bin BTC azalış göstermiştir. Verilerden de anlaşılacağı üzere, kısa süreli olan bu hareket arzı arttırarak fiyatı baskılamış ve hızlı bir düşüşe sebep olmuştur. Soğuk cüzdanlarda tutulan BTC rezervlerinin borsalara taşınması ve borsalardan çekilmesi Nisan ayındaki yükseliş ve Temmuz ayındaki düşüşle paralellik göstermekte olup piyasadaki dalgalı seyrin ana sebebi olmaktadır.

 

Önümüzdeki hafta ABD tarafında istihdam ve enflasyon verileri takip edilecek olup enflasyonun geçici tanımlanması ile ilgili tartışmalar gündemi oluşturacaktır. Enflasyon verileri her ne kadar faiz artış döngüsünü hızlandırma potansiyeline sahip olsa da yeni korona varyantı gölgesinde gelecek olan istihdam verisindeki bozulma da en az enflasyon verileri kadar önemlidir. İki veri arasındaki bilek güreşi olup olmayacağı ise önümüzdeki hafta bir nebze daha netleşecektir. 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

Çin, ChainNews kripto haber sitesini kapattı.

Singapur Merkez Bankası, kurumsal yatırımcılara hitap eden BTC fonunu onayladı.

Cosmos tabanlı Wenchang Chain ile Ethereum NFT köprüsü ile bağlandı.

El Salvador Bitcoin almaya devam ettiğini açıkladı.

Google cloud uğradığı saldırının kripto para madenciliği ile ilgili olduğuna dair açıklama yaptı.

Rusya merkezli MyTona Metaverse dünyasına katılan ilk Rus şirketi oldu.

Colorado belediye başkanı, rezervlerin 20%’sini bitcoine yatırmayı teklif etti.

G. Afrika’da çıkan yeni varyant, finansal piyasaları ve kripto varlıları olumsuz etkiledi ve kripto varlılardaki düzeltme, korku endeksindeki (VIX) artışla hızlandı. 

Twitter, Ethereumu bahşiş özelliğine eklemeyi planlıyor.

Eski Goldman Sachs ETF başkanı, ETH ETF’i için SEC’e başvurdu.

Rusya merkez bankası verilerine göre, Rusya’da yıllık 5 milyar USD tutarında kripto işlemi gerçekleşiyor.

Zuckerberg, web 3.0 ve kripto paralarla ilgili iyimser olduğunu dile getirdi.

Citigroup, 1,5 milyar USD tutarında kripto yatırımı için start verdi.

MicroStrategy, 414 milyon USD değerinde BTC satın aldığını açıkladı.

G. Kore kripto borsası Korbit’in 35%’ni satın alan SK Square, en büyük hissedar olarak NFT ve Metaverse üzerine yoğunlaşacağını duyurdu.

Bloomberg haberine göre Huobi, Singapur merkezli bir şirket haline gelecek ve 2023 yılında Fransa veya İngiltere’de bölgesel bir merkez açmayı planlıyor.

G. Kore 2023 yılından başlayarak kripto para kazançlarını 20% oranında vergilendirecek yasayı kabul etti.

Bitcoin madencilik şirketi Griid, halka açılmayı planlıyor.

Grayscale, Solana fonu başlatacağını duyurdu.

Japon SoftBank Group, 150 milyon USD tutarında G. Kore merkezli metaverse şirketi Zepeto’ya yatırım yaptı.

BDDK, bankalara yolladığı mektupta kredilerin kripto varlık yatırımları ile sistem dışına çıkarılmaması için özen gösterilmesini istedi.

ABD hazine bakanı, Tether gibi stabil coinler regüle edildiği takdirde ödeme sistemleri açısından kolaylıklar getirebileceğini belirtti.

FED başkanı, enflasyon ve varlık alımlarının daha erken sonlandırılması konusunun önümüzdeki toplantıda görüşüleceğini belirtti.

Purpose Investments ETF’i Kanada’da piyasaya çıktı. Bu ETF, Bitcoin ve Ethereum için düzenli aylık getiri veriyor.

Hırvatistan’ın perakende zinciri Konzum, kripto paralarla ödeme kabul eden ilk yerel perakendeci oldu.

Matic kripto ETP’si Paris ve Amsterdam’da işlem görmeye başladı.

Wallmart CFO’su kripto paralarla ilgili müşteri taleplerini dikkate aldıklarını belirtti.

Facebook kripto şirketlerinin reklamlarına daha fazla izin vereceğini duyurdu.

XLM CEO’su 8 Aralık’ta ABD temsilciler meclisindeki duruşmada ifade verecek.

SEC başkanı, Bitcoin’in ABD bankacılık sistemiyle rekabet ettiğini açıkladı.

TCMB başkanı, döviz yatırımlarının bir bölümünün kripto varlıklara kayıyor olmasından rahatsız olduklarını belirtti.

Fitch, Türkiye’nin not görünümünü negatife çekti. 

TÜFE, yıllık 21,31% arttı.

LatAm sayesinde Brezilya halkı e-ticaret cüzdanıyla ETH ve BTC satın alabilecek.

Fidelity şirketinin spot BTC ETF’i Kanada’da işlemlere açıldı.

Adidas, Bored Ape Yacht Club ile Metaverse dünyasına girdiklerini açıkladı.

SEC, WisdomTree’nin spot BTC ETF başvurusunu reddetti.

STMX, kullanıcılara Amazon üzerinden yapacakları alışverişlerde 8% geri ödeme yapacak olan ABD’ye özel kart çıkaracaklarını duyurdu.

Bank of Amerika, Metaverse’in kripto varlıklar için önemli bir fırsat olduğunu açıkladı.

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 460 milyar USD seviyesinden yaklaşık 2,317 trilyon USD seviyesine ulaşmıştır. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 138 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır. 

 

Coinshares verilerine göre 48. Hafta itibariyle dijital yatırım ürünlerine 306 milyon USD tutarında yatırım yapılmış olup aybaşından bu yana toplam 787 milyon USD tutarında giriş olmuştur. Yılbaşından bu yana ise 9,5 milyar USD giriş gerçekleşmiştir. Bitcoin geçen haftaki düşüşe rağmen son 5 haftadaki en yüksek fon girişi olan 247 milyon USD seviyesinde yatırım almıştır.

 Bitcoin yatırımın büyük çoğunluğunu alırken Cardano’da ise çıkış söz konusudur. 

 

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC future pozisyon büyüklüğü önceki haftaya göre yaklaşık 3 milyar USD azalarak 16 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi Binance üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 4 Aralık tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda 42-102 milyar USD bandında işlem hacmi olmuştur.

 

Opsiyon verilerine bakıldığında da 3-4 Aralık tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 11-12 milyar USD bandında seyretmekte, işlem hacmi ise 1,8 milyar USD seviyesini aşamamaktadır. 

 

Opsiyon piyasasında en büyük paya sahip olan Deribit verileri incelendiğinde ise, son 24 saatte 31 Aralık tarihli 120.000 USD call opsiyonu 562 adet (yaklaşık 67 milyon USD) alınıp satılmıştır. İkinci olaraksa 10 Aralık vadeli 50.000 USD call opsiyonu yaklaşık 15 milyon USD tutarında işlem bulunmaktadır. Bu işlemlerin büyük çoğunluğu ise calls sell yani satış yönlü opsiyonlar olmakta iken bunu alış yönlü calls buy opsiyonları izlemektedir.

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında cari fiyata yakın olan 47-50.000 USD bandında yoğunlaşma olmakta iken 46-48.000 USD seviyesinde satış yönlü puts buy ve 50.000 seviyesinde calls sell; 50.000 USD seviyesinde alış yönlü calls buy ve 47-48.000 USD seviyesinde puts sell opsiyonları baskın olmaktadır. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.) 

 

Önümüzdeki süreçte ABD tarafında makroekonomik verileri hızlı bir faiz artış sürecini başlatmadığı takdirde, 31 Aralık tarihine kadar calls sell opsiyonlarındaki 60-70.000 USD ve daha yukarı seviyelerdeki yoğunlaşma kripto varlıklar tarafında yeni rekorların gelebileceğini göstermektedir.