Haftalık Bülten 9-15 Mayıs 2022

Haftalık Kripto Bülten

DEĞERLENDİRME

ABD enflasyon verilerindeki artış ve Powell’ın yumuşak inişin olamayacağına yönelik beyanı ile öncelikli konunun enflasyon mücadelesi olduğu ve istihdam ve büyümenin ise ikinci sırada olduğunun altı tekrar çizilmiştir. Her ne kadar piyasada resesyon riskinden bahsedilmeye başlansa da getiri eğrisinde geçmişe nazaran belirgin bir yataylaşma ise görülmemektedir. Bu durum da FED’in rahat hareket etmesi için alan yaratmaktadır. Hal böyle olunca da kısa süre içinde varlık sınıflarında istikrarlı bir yükseliş beklemek şu aşamada zor olmaktadır.

 

VIX korku endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde düşüş devam etmiş olmasına rağmen Powell’ın yumuşak iniş söyleminin olamayacağı yönündeki açıklaması sonrası daha şahin bir FED görme ihtimalimiz artmıştır. Bu da tüm varlık sınıflarında satış baskısını derinleştirmiş olup LUNA olayı ise kripto varlıklarda bu haftaki negatif fiyatlamaya etki eden bir diğer faktör olmuştur. 

 

BTC an itibariyle 5 günlük ortalama seviyesine yakın seyretmekle beraber diğer ortalama seviyelerinin ise altındadır.

 

Önümüzdeki hafta ABD perakende satışlar ve sanayi üretimine ek AB GSYİH ve TÜFE verileri takip edilecektir.

 

 

 

Haber Akışı

HAFTALIK HABER AKIŞI

 • SEC, Elon Musk hakkında twitter soruşturması başlattı.
 • BTC dominansı 44,5% seviyesine çıktı.
 • Binance, Luna marjlı işlemleri kaldıracağını açıkladı.
 • BTC, Şangay yüksek mahkemesi tarafından yasal sanal varlık olarak kabul edildi.
 • Luna Vakfının yaklaşık 33 milyon USD değerinde AVAX satışı yaptığı söylentisi piyasalara düştü.
 • Bithumb borsası Luna ve UST için riskli varlık uyarısında bulundu.
 • SEC başkanı stablecoinler ve kritpo borsalarını radarına aldı.
 • Tron kurucusu ikinci LUNA olmamak adına 2 milyar USD fon ayırdı.
 • ABD enflasyonu 8,3% ile beklentileri aştı.
 • Luna kurucusu ile ilgili başarısız olan Basis Cash projesinin de arkasında olduğu iddiası ortaya atıldı.
 • AB komisyonu stablecoinlere yönelik kısıtlamalar getirmeyi düşünüyor.
 • FED stablecoinlerin finansal koşullara karşı savunmasız olduğunu açıkladı.
 • Avustralya ilk spot BTC ETF’ni nu hafta piyasaya çıkarmayı planlıyor.
 • Tron DAO Reserve 31k fiyattan 500 BTC aldı.
 • Citi, BNY Mellon ve Wells Fargo kripto teknoloji şirketi Talos’a yatırım yaptı.
 • Yellen, 2022 sonuna kadar stablecoin yasasının çıkmasını bekliyor.
 • Whalestats verilerine göre MANA en çok satın alınan ilk 10 kripto arasına girdi.
 • Coinbase ilk çeyrekte 400 milyondan fazla zarar açıkladı.
 • Samsung kendi metaverse evrenini oluşturmayı planlıyor.
 • Hindistan kripto para işlemlerinde 28% vergi oranını masaya getirdi.
 • El Salvador 30.744 seviyesinden 500 BTC aldı.
 • Terra, Bitcoin sahipliğinde Tesla’yı geçti.
 • SEC, ekran kartı üreticisi NVIDIA’yı kripto madenciliğin gelir artışı üzerindeki etkisi hakıındaki yetersiz açıklamalarından ötürü suçladı.
 • Whalestats verilerine göre ETH balinaları LRC, FTM ve CHZ biriktiriyor.

 

Piyasa Analizi

PİYASA ANALİZİ

CoinMarketCap verilerine göre kripto paraların toplam piyasa değeri yıllık bazda 2,285 trilyon USD seviyesinden yaklaşık 1,266 trilyon USD seviyesine gelmiştir. 

 

Son 1 hafta içinde ise yaklaşık 320 milyar USD seviyesinde bir azalış yaşanmıştır.

 

Coinshares verilerine göre geçen hafta 40,3 milyon USD tutarında kripto varlıklardan fon girişi olmuş, Bitcoin ise 45 milyon USD tutarında fon girişi yaşamıştır. Ethereum tarafında ise yaklaşık 13 milyon USD fon çıkışı gerçekleşmiştir.

 

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir. 

2 gün önce 590 adet artan BTC arzı, dün 28.463 adet azalmıştır. Bu durum talep seviyesine bağlı olarak fiyatı yükseltme potansiyeline sahiptir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. 

Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Dün 9 olan risk iştahı bugün 10 seviyesindedir.

 

FUTURES ANALİZİ

Skew Analytics verilerine göre açık olan toplam BTC futures pozisyon büyüklüğü geçen haftaya oranla yaklaşık 2,5 milyar USD azalarak 13,5 milyar USD seviyesinde bulunmakta olup en çok işlem hacmi CME üzerinden yapılmaktadır. Günlük işlem hacimlerine bakıldığında ise son 1 haftada 11 Mayıs tarihinde yoğunlaşma görülmekte olup günlük bazda ise geçen haftaya kıyasla hacimler nispeten artarak 23-98 milyar USD bandında gerçekleşmiştir.

 

 

OPSİYON ANALİZİ

Opsiyon verilerine bakıldığında da 11 Mayıs tarihinde bir yoğunlaşma gözükmekte fakat toplam açık olan opsiyon pozisyonu 6,5 milyar USD bandında seyretmekte olup günlük işlem hacmi ise 45 milyon-1,7 milyar USD bandındadır. 

 

 

Son 24 saatteki opsiyon işlem seviyelerine bakıldığında 10-40.000 USD bandında bir pozisyonlanma görülmekte iken 20-30.000 USD seviyesinde put; 30-36.000 USD aralığında ise call opsiyonları yoğunlaşmaktadır. Cuma günleri ise vadesi dolan opsiyonların yüksek hacme sahip olması sebebiyle önemlidir. 

(Not: Spot seviyeden daha yukarı seviyelere yazılan call opsiyonlar genellikle calls sell olmakta iken spot seviyeden daha aşağı seviyelere yazılan put opsiyonlar ise genellikle puts sell olmaktadır.)